Suriye'deki 150 aşiretten 'operasyon' mesajı!

150 aşiretten oluşan Suriye Aşiretler ve Kabileler Meclisi, Türkiye'nin Fırat'ın Doğusunda PKK/YPG'ye yönelik olası harekatına destek vereceklerini duyurdu.

09 Ekim 2019 Çarşamba 00:31
Suriye'deki 150 aşiretten 'operasyon' mesajı!

Suriye Aşiretler ve Kabileler Meclisi, Türkiye sınırındaki Azez ilçesinin Siccu köyünde aşiretler divanını topladı.

Geniş katılımlı toplantıya aşiret liderlerinin yanı sıra bölgedeki yerel meclis üyeleri, yerel polisler ve askeri komutanlar iştirak etti.

Meclisin siyasi ofis sorumlusu Selim Abdüzaziz Müslat, toplantıda yaptığı konuşmada, "Suriye halkının davasına sahip çıkan Türkiye'nin barış ve istikrarı sağlama ve terörle mücadeledeki rolünü çok değerli ve önemli buluyoruz." dedi.

Müslat, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna başlatacağı muhtemel operasyona ilişkin, "Dost ve kardeş ülke Türkiye'nin Fırat'ın doğusunda başlatmayı planladığı askeri harekatını canı gönülden desteklediğimizi ifade ediyoruz." şeklinde konuştu.

ABD'ye "teröristlere desteği kes" çağrısı

Operasyonla terör örgütü YPG/PKK işgali sonucu evlerinden çıkarılan ailelerin yeniden yurtlarına döneceğini vurgulayan Müslat, "PYD/YPG/PKK’nın eylemlerine son verilmesi gerekmektedir. ABD'yi de bu terör çetelerine destek vermekten vazgeçmeye çağırıyoruz." ifadelerini kullandı.

Müslat, terör örgütü YPG/PKK'nın varlığını sürdürebilmek için bir diğer terör örgütü olan DEAŞ'ı bahane ettiğini söyleyerek "Hatta bu bahaneyi güçlendirmek için elindeki DEAŞ mahkumlarını salıverdiği hususlarına da dünya kamuoyunun dikkatlerini çekmek istiyoruz." diye konuştu.

Aşiretler meclisi üyesi Müslat, operasyonun Suriye halkı için büyük bir önem taşıdığını kaydederek "Allah'ın izniyle atılacak bu adımın tüm Suriyeliler açısından, Suriye toprağının tamamının diktatörlükten, kin, nefret ve terörden kurtuluşu için bir umut ışığı olacağına inanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

150 aşiret, 2018’in son günlerinde Azez'in Siccu köyünde aşiretler divanında bir araya gelerek Aşiretler ve Kabileler Meclisini kurmuştu.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 09 Ekim 2019 Çarşamba 00:31

YORUM YAZ

 • can ugurcan ugur6 gün önce
  kılıçdaroğlu ve avanesinden daha hayırlı çıktılar.. vesselam.
 • ihsanihsan6 gün önce
  chpkk gördünmü suriye halkı türkiyeyi bekliyor salaklar.
 • Atatürk düşmanı anlamaz ama en hakiki tarikat medeniyet tarikatıdır.Atatürk düşmanı anlamaz ama en hakiki tarikat medeniyet tarikatıdır.6 gün önce
  Atatürk olmasaydı biz de hala böyle çarşafların içinde aşiretçilik ilkelliğinden kurtulamamış olacaktık. Nur içinde yatsın Atamız.
 • PeynirPeynir6 gün önce
  Bi biz şöyle aşiret tarikat devleti olamadık..ne güzel
 • Milletin iradesiMilletin iradesi7 gün önce
  ümmet sancağı altında ve kardeşce durursanız siyonist yahudi hüsrana uğrar ve islâm şuuru,nun olduğu yere barış ve huzur gelir. ölümüne arkandayız Reis, durmak yok yola devam, Allah yar ve yardımcımız olsun. bu son hamleyle, siyonist yahudilerin 500 yıllık kirli planları alt üst oluyor, inşaAllah..
 • Mesut SarpMesut Sarp7 gün önce
  Bunlar gelen agam giden paşamcılardan, inanmayın alayı şerefsiz ve yalaka tipler. Yurt kavramından ve savaştan uzak entarili zerzavatlar aman bize bulaşıp milletimizin ahlakınıda bozmasınlar.
 • Mehmet ayMehmet ay7 gün önce
  Bir zamanlar da irak da bu oyun oynandi. Irak ta pesmegerler kürt devletinin alt yapisini olusturdu.Cekic güc diye oralarda güvenlik saglandi.Suriye de de bir parca kurulacak, Sira gelecek türkiye ye.Ondan sonra parcalar birlestirilecek.Demedi demeyin....

Günün Özeti

Günün Karikatürü

16 Ekim 2019